This event has ended. Visit the
official site
or
create your own event on Sched
.
Athfest 2018
-
Saved To
My Schedule
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Bands
Tickets
Search
or browse by date + venue
40Watt
Caledonia Lounge
Cine
Flicker Theatre & Bar
Foundry
Georgia Theatre
Go Bar
Hendershot's Coffee
Hull Street Stage
Kidsfest Stage
Little Kings Shuffle Club
Live Wire Athens
MainStage
Terrapin Beer Co.
The Globe
The Iron Factory
The World Famous
Outdoor Stage Or Club Crawl
ClubCrawl
OutDoor
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Bands
Tickets
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Friday
, June 22
40 Watt Club
10:30pm •
Vincas
11:15pm •
Motherfucker
BMI Hull Street Stage
5:45pm •
Luxury Vehicle
7:00pm •
Caulfield
8:30pm •
Misnomer (formerly Mister Tye Dye)
Caledonia Lounge
9:00pm •
The Shutups
10:00pm •
The Arcs
11:00pm •
Don Chambers
Cine
10:00pm •
Ty Manning and the Slawdog Biscuits
11:15pm •
Sunny South Blues Band
Flicker Theatre & Bar
10:00pm •
Divine Feed
11:00pm •
Hunger Anthem
Georgia Theatre (Mainstage)
9:00pm •
Hank Sullivant (album release)
10:00pm •
Hunter Morris & Blue Blood
11:00pm •
Neighbor Lady
Georgia Theatre (Rooftop)
7:30pm •
Jay Gonzalez
9:30pm •
Justin and the Cosmics
10:30pm •
Grand Vapids
11:30pm •
Twen
Go Bar
9:00pm •
Lavender Holyfield
10:00pm •
Quest Giver
10:30pm •
Richard Gumby
11:00pm •
Immaterial Possession
11:30pm •
Dead Neighbors
Hendershots Coffee
8:30pm •
Claire Campbell
10:00pm •
Kenosha Kid
Kidsfest Stage
6:00pm •
The Voltures
6:50pm •
The Kannons
7:40pm •
Golden Cage
8:30pm •
The Varsity Band
Little King's Shuffle Club
10:00pm •
Marshmallow Coast
10:45pm •
WesdaRuler
11:30pm •
Antlered Aunt Lord
Live Wire Athens
10:00pm •
Harvey FunkWalker
11:00pm •
Robbie Dude
Southern Brewing Co. Mainstage
5:00pm •
Velveteen Pink
6:15pm •
The Norm
7:30pm •
Linqua Franqa
9:00pm •
Dirty Dozen Brass Band
Terrapin Beer Co.
9:30pm •
Jet Phase
10:15pm •
Breaux!
11:00pm •
Polar Waves
11:45pm •
World's Greatest Dad
The Foundry
8:30pm •
Ashley Walls
9:10pm •
Jonathan Peyton
10:00pm •
Rebel Union
11:00pm •
Kyle Clark
The Globe
10:00pm •
Chrystal Leonard
11:15pm •
Breath Lanes
The Iron Factory
10:15pm •
Property of Bolton
11:15pm •
Sono Lumini
The World Famous
11:00pm •
Holly Golightly & The Brokeoffs
Saturday
, June 23
40 Watt Club
12:00am •
Double Ferrari
1:00am •
Cinemechanica
10:30pm •
Grand
11:20pm •
Cracker
BMI Hull Street Stage
12:30pm •
PV-23
1:45pm •
Grant Cowan
3:00pm •
Light Brigade
4:15pm •
Drew Beskin
5:30pm •
Palace Doctor
7:00pm •
Oh, Jeremiah
8:30pm •
Partials
Caledonia Lounge
12:00am •
Five Eight
1:00am •
Shehehe
9:00pm •
Zach Hembree & The Satan Sisters
10:00pm •
Marses
11:00pm •
Guillotine
Cine
12:30am •
AFTM
8:00pm •
Red Carpet Mixer & Media Interviews
8:45pm •
Athens Music Video Mix
9:30pm •
Minnie Lea
9:45pm •
Motorhead 2X
10:00pm •
Ishues
10:10pm •
DJ Chief Rocka spinning a Mix of the Decades from the 80's to Now
10:25pm •
Kid Arsenic
10:40pm •
Javae
10:55pm •
Kxng Blanco //King of the Youth//
11:10pm •
CatchOne Baldie
11:25pm •
Dictator
11:45pm •
DK
Flicker Theatre & Bar
12:00am •
Georgia Dish Boys
10:00pm •
Liberator
11:00pm •
Nicholas Mallis & the Borealis
Georgia Theatre (Mainstage)
12:00am •
T. Hardy Morris (Album Release)
9:00pm •
Easter Island
10:00pm •
David Barbe & Inward Dream Ebb
11:00pm •
Bully
Georgia Theatre (Rooftop)
12:30am •
Nihilist Cheerleader
7:00pm •
The Jahnnies (FUTUREBIRDS, Blank Range)
8:00pm •
Parker Gispert (of The Whigs)
9:30pm •
Los Coast
10:30pm •
The High Divers
11:30pm •
Xanny P
Go Bar
12:00am •
Wieuca
12:30am •
Fart Jar
1:00am •
Shade
9:00pm •
Cult of Riggonia
10:00pm •
Apparition
10:30pm •
Mr. e
11:00pm •
Clip Art
11:30pm •
Hannie & The Slobs
Hendershots Coffee
8:00pm •
The Hobohemians
9:30pm •
Klezmer Local 42
Kidsfest Stage
10:30am •
Rebecca Sunshine Band
11:20am •
Ty Rumble & Co
12:10pm •
Wise Xpressions Dance
1:00pm •
Sara O’Brien & Community Rocks (Toddler Time)
1:30pm •
Dance Party at Kidsfest Stage
3:00pm •
The Drapes
3:50pm •
Girls Rock Camp
4:40pm •
Cheese Dream
5:30pm •
Sara O’Brien & Community Rocks
6:15pm •
Kishi Bashi
Little King's Shuffle Club
12:15am •
eureka California
10:00pm •
State Champion (solo)
11:00pm •
Claire Cronin
Live Wire Athens
12:00am •
Pure Colors
1:00am •
Andy Bruh
9:00pm •
Clay Leverett & John Neff
10:00pm •
Redstone Ramblers
11:00pm •
The Vegabonds
Southern Brewing Co. Mainstage
12:00pm •
Richie Bruckshot
1:00pm •
Sarah Zuniga
2:15pm •
Andrew Blooms
3:30pm •
Wanderwild
4:45pm •
Dangfly!
6:00pm •
The Tuten Brothers
7:30pm •
Universal Sigh
9:00pm •
Family and Friends
Terrapin Beer Co.
12:30am •
Lullwater
9:30pm •
Moon Chief
10:15pm •
Starbenders
11:00pm •
StereoRiots
11:45pm •
Cusses
The Foundry
9:00pm •
Deejay K.Liente
11:00pm •
Orquesta MaCuba
The Globe
12:30am •
The Donner Party
9:00pm •
Easy-Now!
10:00pm •
Justin Chesarek
11:00pm •
Big Jazz Boy
The Iron Factory
12:30am •
Telemarket
10:15pm •
KMG
11:00pm •
Seline Haze
The World Famous
12:00am •
DJ Nate
11:00pm •
Summer Hymns
Sunday
, June 24
40 Watt Club
12:45am •
Oak House
BMI Hull Street Stage
1:15pm •
Cortez Garza
2:45pm •
Joe Willey & The Movin' Men
4:00pm •
Cicada Rhythm
5:15pm •
Chris Stamey Group
6:30pm •
Dexter Romweber Duo
Caledonia Lounge
12:00am •
Savagist
1:00am •
Lazer/Wulf
Cine
12:00am •
BYV
12:30am •
Valley Girl D
12:50am •
RocboiZay
1:00am •
AgTezz
1:15am •
Ant Da Ripper
1:30am •
Solo 10k
1:45am •
Chief Rocka Close-Out Set
Flicker Theatre & Bar
12:00am •
Tears for the Dying
Georgia Theatre (Mainstage)
12:00am •
Bobby's Shorts
Georgia Theatre (Rooftop)
12:30am •
Booty Boyz
Go Bar
12:00am •
Material Girls
1:00am •
DJ Mahogany
Kidsfest Stage
1:00pm •
Camp Amped
2:20pm •
The Sandels Music Party
3:10pm •
Eggboy
4:00pm •
Dance FX
4:50pm •
Allegro
Little King's Shuffle Club
12:00am •
Harry Carey
1:00am •
Deep State
Live Wire Athens
12:30am •
Heart of Pine
Southern Brewing Co. Mainstage
12:30pm •
Mary & The Hot Hotty-Hots
1:45pm •
Timi Conley and the Wonderland Rangers
3:15pm •
Athens Cowboy Choir
4:30pm •
Dom Flemons (founding member of Carolina Chocolate Drops)
5:45pm •
Elf Power
7:00pm •
The Connells
Terrapin Beer Co.
12:30am •
Saint Pé (of the Black Lips)
The Foundry
12:00am •
Deejay K.Liente
12:15am •
Orquesta MaCuba
1:15am •
Deejay K.Liente
The Iron Factory
12:00am •
The YOD
1:00am •
Caulfield
The World Famous
12:00am •
DJ Nate
Timezone
Athfest 2018
America/New York
Filter By Date
Athfest 2018
Jun 22
-
24, 2018
Friday
, June 22
Saturday
, June 23
Sunday
, June 24
Filter By Venue
Athens, GA, USA
Sort schedule by Venue
40 Watt Club
BMI Hull Street Stage
Caledonia Lounge
Cine
Flicker Theatre & Bar
Georgia Theatre (Mainstage)
Georgia Theatre (Rooftop)
Go Bar
Hendershots Coffee
Kidsfest Stage
Little King's Shuffle Club
Live Wire Athens
Southern Brewing Co. Mainstage
Terrapin Beer Co.
The Foundry
The Globe
The Iron Factory
The World Famous
Filter By Type
40Watt
Caledonia Lounge
Cine
Flicker Theatre & Bar
Foundry
Georgia Theatre
Go Bar
Hendershot's Coffee
Hull Street Stage
Kidsfest Stage
Little Kings Shuffle Club
Live Wire Athens
MainStage
Terrapin Beer Co.
The Globe
The Iron Factory
The World Famous
Outdoor Stage Or Club Crawl
ClubCrawl
OutDoor
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Friday
, June 22
Saturday
, June 23
Sunday
, June 24
Venue
40 Watt Club
BMI Hull Street Stage
Caledonia Lounge
Cine
Flicker Theatre & Bar
Georgia Theatre (Mainstage)
Georgia Theatre (Rooftop)
Go Bar
Hendershots Coffee
Kidsfest Stage
Little King's Shuffle Club
Live Wire Athens
Southern Brewing Co. Mainstage
Terrapin Beer Co.
The Foundry
The Globe
The Iron Factory
The World Famous
Session Type
40Watt
Caledonia Lounge
Cine
Flicker Theatre & Bar
Foundry
Georgia Theatre
Go Bar
Hendershot's Coffee
Hull Street Stage
Kidsfest Stage
Little Kings Shuffle Club
Live Wire Athens
MainStage
Terrapin Beer Co.
The Globe
The Iron Factory
The World Famous
Other Filters
Outdoor Stage Or Club Crawl
ClubCrawl
OutDoor